DSPB56371AF180
HK NeoChip Technology Limited
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
DSPB56371AF180
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded DSP (Digital Signal Processors)
Type : Audio Processor
Product Status : Not For New Designs
On-Chip RAM : 264kB
Mounting Type : Surface Mount
Package : Tray
Series : DSP56K/Symphony
Clock Rate : 180MHz
Voltage - I/O : 3.30V
Supplier Device Package : 80-LQFP (14x14)
Mfr : USA Inc.
Operating Temperature : 0°C ~ 70°C (TA)
Package / Case : 80-LQFP
Interface : Host Interface, I²C, SAI, SPI
Voltage - Core : 1.25V
Non-Volatile Memory : ROM (384kB)
Base Product Number : DSPB56371
Description : IC DSP 24BIT 180MHZ 80-LQFP